Jesteś w: Strona Pokemon >> Historia

Początek
Wszystko zaczęło się na początku lat dziewięćdziesiątych kiedy to Japończyk, Satoshi Tajiri, postanowił stworzyć grę w której będzie można kolekcjonować różne stworki i jednocześnie móc grać w nią wraz ze swoimi kolegami i przyjaciółmi. I tak, już w 1996 roku, powstały dwie gry - Pokemon Green i Pokemon Red. Aby zebrać wszystkie Pokemony trzeba było wymieniać się wraz ze znajomymi posiadającymi inną wersje gry. Odniosły one ogromny sukces i spowodowały ponowny popyt na tę konsolkę. Jeszcze w tym samym roku powstała nowa wersja Pokemonów, czyli Pokemon Blue, z ulepszoną grafikę i z innymi drobnymi zmianami.

Mangowy świat Pokemon
Sukces gier spowodował powstanie wielu japońskich komiksów (mang) opartych na fabule gier. Już w 1996 roku powstała pierwsza manga "Pocket Monsters". Była wydawana w miesięczniku Coro Coro i w dużym stopniu różniła się ona od gier. Miała wydźwięk humorystyczny, a Pokemony w niej bardzo przypominały ludzi. Mimo jej popularności w samej Japonii nie została wydana w krajach europejskich i Ameryce - być może z powodu kilku kontrowersji.
Inną znaną mangą była "Pocket Monsters Special", która była wydana poza Azją, pod tytułem "Pokemon Adventures". Ma ona fabułę bardziej zbliżoną do gier i jest ciągle wydawana w Japonii. Główni bohaterowie mają często imiona oparte na tytułach odpowiednich gier, a sama manga, nawet przez Satoshiego Tajiri, została okrzyknięta jako najlepsze przedstawienie świata Pokemonów. Oprócz tych dwóch tytułów powstało także wiele innych komiksów (opartych na grach i anime), lecz większość z nich nie zostało wydanych poza Azją.

Animowane stworki
Od wydania pierwszych gier Pokemon minął rok, a na podstawie gier zostało stworzone anime, czyli japoński film animowany. Opowiadał on o przygodach 10-cio latka o imieniu Satoshi, który wyruszył podróż aby zostać mistrzem Pokemon. Na początku towarzyszył mu tylko Pikachu (Pokemon od początku bardzo popularny w Japonii), lecz już wkrótce spotyka dwóch, znanych z gier, liderów sal, którzy postanawiają podróżować razem z nim. Serial został przetłumaczony na wiele języków i odniósł światowy sukces.
Całą historie Pokemona zmienił jeden odcinek, wyemitowany 16 grudnia 1997 roku. Wtedy do szpitala trafiło ponad 700 dzieci, które obejrzały odcinek "Elektryczny Żołnierz Porygon". Wybuchła wielka afera na cały świat - o tym "incydencie" mówiła nawet polska telewizja. U dzieci wykryto objawy padaczki którą, jak się okazało, wywołało długie i szybkie migotanie światła (próba przedstawienia wybuchu). Nowy odcinek pokazano dopiero 4 miesiące później i prawdopodobnie została też opóżniona premiera nowych gier Pokemon - Gold i Silver.

Pokemon w Ameryce
Pokemon trafił, w znacznie zmienionej wersji, do Ameryki 1 września 1998 roku. Tego dnia nastąpiła premiera dwóch gier Pokemon: Red i Blue. Nie były to jednak odpowiedniki japońskich gier pod tymi samymi nazwami. Np. w Pokemon Blue były do złapania Pokemony z japońskiego Greena, a zarówno w wersji czerwonej, jak i niebieskiej został użyty silnik i grafika z japońskiego Pokemon Blue. Obie wersje Pokemon Red nie różniły się występowaniem Pokemonów.
Serial animowany Pokemon został w pewnym stopniu zmieniony przez koncer 4Kids, dubbingujący Pokemony. W dużym stopniu została zmieniona muzyka, kwestie, a także niektóre rzeczy związane z japońską kulturą. Kilka kontrowejsyjnych odcinków zostało z niej również usuniętych. Serial Pokemon, w takiej formie, miał swoją premierę 7 września 1998 roku.

Zółty Pikachu i Pomarańczowa Liga
12 września 1998 roku, w Japonii, nastąpiła premiera kolejnej wersji gry: Pokemon Pikachu. Jak można się domyśleć, była oparta na znanej kreskówce Pokemon. Na samym początku dostępny był jedynie Pikachu, a później wszystkie trzy startery z GRB. Co jakiś czas pojawiała się także znana para złodzieji - Jessie i James. Zmianie uległo również występowanie Pokemonów. Później Amerykanie zmienili tytuł tej gry na Pokemon Yellow, zachowując przy tym "kolorowy trend" w nazwach gier Pokemon.
Rok później, również w Japonii, pojawiła się nowa seria anime Pokemon - Liga Pomarańczowa. Ash Ketchum musiał zebrać 4 odznaki, aby zawalczyć z mistrzem Ligi Pomarańczowej - Drake'iem. Młody trener podróżował przez Wyspy Pomarańczowe wraz z Misty oraz z obserwatorem Pokemonów - Tracey. Seria nie miała swojego odpowiednika w grach.

Kolorowo-metalowa rewolucja
Premiera nowych gier Gold i Silver nastąpiła w listopadzie 1999 roku. Pokemony miały w nich płeć, pojawiło się również 100 nowych stworków. Gra wykorzystywała 16-bitowy, kolorowy ekran gry. Zawierała w sobie także nową krainę, Johto, oraz region znany z poprzednich gier, Kanto. Rok później, w grudniu, pojawiła się kolejna wersja Pokemona, czyli Pokemon Crystal. Charakteryzowała ją animacja Pokemonów, wybór płci, Wieża Walk oraz kilka innych dodatkowych możliwości, których nie było w dwóch poprzednich wersjach. Premiera Gold i Silver w Ameryce nastąpiła 15 października 2000 roku, natomiast Crystal 30 lipca 2001 roku. W angielskim tłumaczeniu wersji kryształowej zabrakło wszystkich wydarzeń związanych Mobile Adapterem - było to specjalne urządzenie, które można było podłączyć do komórki i komunikować się z innymi GameBoyami.
W dniu premiery wersji złotej i srebrnej, w Japonii, miała miejsce również pierwsza emisja odcinka z krainy opartej na nowych grach. Seria ciągnęła się przez trzy lata, co daje około 160 odcinków! Ash znowu podróżował z Misty i Brockiem i zbierał odznaki aby móc walczyć w Lidze Pokemon. W wersji amerykańskiej, wszystkie odcinki z Johto zostały podzielone na trzy sezony: Johto Journeys, Johto Leauge Champions i Master Quest.

Pokemony w polsko-europejskim wydaniu
Pokemony w Polsce zostały wydane w mniejszym stopniu niż amerykańskie, bądź japońskie. Dystrybutorem gier została firma Lucas Toys, która niestety nie tłumaczyła ich na język polski. Po polsku zostało za to wydanych wiele zabawek, pism i poradników - w tym Pokedex zawierający wszystkie Pokemony z Kanto. Karcianka również nie została przetłumaczona na nasz język, a w Polsce oficjalnie wydano tylko kilka pierwszych zestawów kart. Wydawnictwo JPF wydało tylko jeden tom mangi Pokemon Special. Wracając do gier, w Europie wersje Red i Blue wydano 5 października 1999 roku, Yellow - 16 czerwca 2000 r., Gold i Silver - 6 kwietnia 2001 r., a Crystal 31 października 2001 r. Tak stało się również w Polsce.
Polskie tłumaczenie anime Pokemon, po raz pierwszy, zostało pokazane dopiero 4 września 2000 roku. Przez całą jesień, zimę i wiosnę widzowie mogli zobaczyć pierwsze 104 odcinki serialu. Tuż po wakacyjnej przerwie, we wrześniu, pokazano kolejne 52 odcinki, a w tym także nową seria - Johto Journeys. Rok później, w 2002, wyemitowano ostatnią przed długą przerwą serię Pokemona - Johto League Champions. Na kolejne przygody Asha w Johto trzeba było czekać aż dwa lata, do roku 2004 i premiery Master Quest. Jeszcze w roku 2005 Pokemony zaczęły być nadawane na antenie TV4. I tak od 2005 do 2006 roku TV4 pokazało wszystkie wcześniej wyemitowane na Polsacie odcinki oraz 52 nowe.

Klejnoty i remake'i
Kolejne gry Pokemon - Ruby i Sapphire - zostały wydane w Japonii 21 listopada 2002 roku, na konsolę GameBoy Advance. Dzięki nowym możliwościom tej konsoli gra uzyskała nowy, kolorowy, 32-bitowy wygląd. Znacznie polepszyła się też jakość muzyki, a bohater gry zaczynał swoją przygodę w całkiem nowym regionie Hoenn. W wersji Ruby dostępną legendą był Groudon, a Zespół Magma był zły. Natomiast w wersji Sapphire dostępny był Kyogre, a Zespół Aqua był zły. Niestety, w grze nie znalazła się możliwość połączenia ze starszymi wersjami Pokemona, a w samej grze mogliśmy podróżować tylko w Hoenn. W USA gra została wydana 18 marca 2003 r., a w Europie 25 lipca 2003 r. Trzecia wersja, podobna do dwóch poprzednich, wyszła dopiero 16 września 2004 roku i zawierała, m.in. rozszerzenie Wieży Walk - Battle Frontier. W każdej z atrakcji Battle Frontier znajdował się także oddzielny mistrz, który pojawiał się po przejściu każdego budynku określoną liczbę razy. W tej grze zarówno Zespół Magma i Aqua byli źli, a możliwymi do złapania legendami był, m.in. Kyogre i Groudon. W Ameryce gra pojawiła się 30 kwietnia 2005 roku, a w Europie 21 października 2005 roku.
W roku 2004 wydano na GBA dwie gry oparte na wersjach Green i Red - Pokemon FireRed i LeafGreen. Grafika została w nich znacznie udoskonalona względem zarówno Ruby i Sapphire, jak i Green i Red. Znalazły się w nich również prawie wszystkie przedmioty z Pokemon RS oraz siedem nowych Wysp Sevii. Datą wydania tych gier w Japonii był 29 stycznia 2004 roku, w Ameryce - 7 września 2004 r., a w Europie 1 października 2004 roku.

Zaawansowane anime!
21 listopada 2004 roku w Japonii miała miejsce premiera nowej japońskiej kreskówki, powiązaną z poprzednią serią Pokemon, pt. "Pocket Monsters Advanced Generation". Pod koniec anime "Pocket Monsters" Ash zostawił wszystkie Pokemony u Profesora Oaka i wyruszył w podróż do kolejnej krainy - Hoenn. W nowej podróży towarzyszyło mu dwóch starych przyjaciół - Pikachu i Brock. Do Asha dołączyli także May (młoda koordynatorka biorąca udział w Konkursach Pokemon) oraz jej brat May. Po przejściu całego Hoenn, Ash i jego przyjaciele wybrali się do Kanto, gdzie Ash uczestniczył w walkach w Battle Frontier. W Ameryce wszystkie te odcinki były emitowane w ramach istniejącego już od dawna odcinków serialu Pokemon.

Przyszłość i zakończenie
Oczywiście w artyukule nie zawarłem wszystkich gier ani całej historii Pokemona. Oprócz tego wydano wiele zabawek, czasopism, komiksów, mang, programów komputerowych, stron, płyt, innych gier... I jeszcze wiele innych, niezliczonych rzeczy... A czeka nas jeszcze premiera kolejnej serii anime, nowe gry, premiera kolejnej serii Pokemonów w Polsce... Pozostaje nam teraz jedynie czekać na to wszystko i na nowe informacje z nimi związane.
Pokémon © and TM 1995-2009 dla Nintendo, Game Freak, Pokémon USA, Twin Media Power Video, Jetix Europe itd.
Materiały z tej strony mogą być używane w innych miejscach jedynie za zgodą autorów.
JETIX name & logo © and TM Disney Enterprises, Inc.
Strona Pokemon 2006-2009 © Daru
Autorzy strony i źródła

19:21:01 Image Hosted by ImageShack.us Top - 100 stron o Pokémon Mpokemon - Toplista! PokeSerwis.pl Top